CAA direktors Māris Gorodcovs par izklaides lidojumu likumību, dāvanu kartēm, kuponiem un iespēju vadīt lidmašīnu izklaides lidojuma laikā (01.05.2012)
Dažādi / CAA

Sakarā ar pavasara - vasaras sezonas sākšanos, publiskajā telpā plaši tiek reklamēti un iedzīvotājiem par maksu piedāvāti visdažādākie lidojumi:

„ Iejūties pilota lomā – piedzīvo debešķīgu lidojumu virs Rīgas! Iegādājoties kuponu, Tev būs iespēja izvēlēties lidojuma dalībnieku skaitu: Tu + pilots + 2 draugi četrvietīgā lidmašīnāLs 36,80 (standartcena Ls 84,30).  Kupons derīgs no 23.04.12 līdz 27.07.12”. Vai arī  Kļūsti par pilotu uz pusstundu! Tev ir iespēja izbaudīt šo unikālo pieredzi, ņemot privātās lidmašīnas stūri savās rokās un vadot to veselu pusstundu!”

Valsts aģentūra  „Civilās aviācijas aģentūra” jau vairakkārt ir informējusi sabiedrību, ka nevienai organizācijai, uzņēmumam vai privātpersonai Latvijā, kura ekspluatē vispārējās nozīmes aviācijas gaisa kuģus, līdz šim nav izsniegta ekspluatanta apliecība ar tiesībām veikt pasažieru pārvadājumus. Līdz ar to piedāvātais pakalpojums neatbilst spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam.

VA „Civilās aviācijas aģentūra” atgādina, ka ikvienam gaisa kuģa ekspluatantam, kurš nodarbojas ar komerciālu pasažieru vizināšanu, panorāmas lidojumu un citu izklaides lidojumu pakalpojumu sniegšanu par maksu ir jābūt: Gaisa kuģa ekspluatanta apliecībai ar tiesībām veikt pasažieru pārvadājumus; Sertificētam un apstiprinātam personālam; Apstiprinātai darbības rokasgrāmatai un procedūrām; Atbilstoši šim nolūkam piemērotam gaisa kuģim; Atbilstošai apdrošināšanai (ieskaitot pasažiera apdrošināšanu ne mazāk kā 315 000 EUR apmērā) , kā arī jāievēro visas citas prasības, ko nosaka Komisijas Regula (EK) Nr. 859/2008 OPS 1,kas ir spēkā no 2008. gada 20. augusta.

VA „Civilās aviācijas aģentūra” ir nosūtījusi vēstuli visiem vispārējās nozīmes gaisa kuģu ekspluatantiem, kurā  uzsvērts, ka saskaņā ar Komisijas Regulas (EK) Nr. 859/2008 OPS 1  a) punktu un saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr.216/2008(spēkā no 2008.gada 20.februāra) 2.pantu, ja gaisa kuģa ekspluatants veic pasažieru pārvadājumus par samaksu, tā tiek klasificēta kā komerciālie gaisa pārvadājumi.

Līdz ar to, saskaņā ar likuma „Par aviāciju”78., 82., 84. pantu, šādas darbības veikšanai ir jāsaņem Ekspluatanta apliecība un licence komercdarbības veikšanai gaisa satiksmes pakalpojumu jomā.

VA „Civilās aviācijas aģentūra” vērš arī sabiedrībasuzmanību uz iespējamu pasažieru un trešo personu dzīvības un mantas apdraudējumu,ja sludinājumos minētās darbības,  proti, iespēja pašam vadīt lidmašīnu, tiek realizēta ar pasažieri, kas nav kvalificēts pilots.

Plašāk LTV raidījumā Lidojuma plāns (30.04.12.)